Nuri Pakdil: Sükutu seçtim ama hiç susmadım

YUSUF GENÇ

Sükut suretinde ve hep derviş hünerinde yaşayan, yeni kuşakların kıyısında büyüdüğü o klas duruşun sahibi Nuri Pakdil, 9 yılın ardından ilk kez yayınlanan yeni kitaplarıyla okuyucu karşısında.’ Nuri Pakdil, yeni kitapları üzerinden ‘Her durumda tüfeğimizi elimizde tutmayı bilmişizdir’ diyor.

 

Bir idrak ve inşa süreci için konum tayini sunan ve yayınlandığı 1972 yılından bu yana her okuyan için yeniden dirilik uyandıran Batı Notları’nın sahibi Üstad Nuri Pakdil’in yeni baskıları yapılan çevirileri dahil olmak üzere daha önce hiç yayınlanmamış yepyeni eserleri henüz bir gün önce Edebiyat Dergisi Yayınları tarafından Nuri Pakdil’le yeni eserleri üzerine konuştuk. Üç ayları ve İşçi Bayramı’nı aynı cümle içinde kutlayan Üstad Pakdil,  devam eden çalışmalarının olduğunu da müjdeliyor.

 

Otel Gören Defterler serisinin altıncı kitabı en son 2005’te yayınlanmıştı. Aradan 9 yıl geçtikten sonra yeni kitapların müjdesini alabildik. Bu anlamda 9 yıllık sükut, tercih edilmiş bir zaman mıydı?

Bu 9 yıl içinde hiç kitap yayımlamamış değiliz. Birçok kitabımızın düzeltilmiş yeni baskılarını yaptık. Bu son kitapların içinde de ikinci baskı kitaplarımız var, ama, çoğunluğu ilk kez yayımlanan kitaplardır. Üç kısa oyunumuz, ayrı ayrı kitaplaştı. Dergi sayfalarında kalan çevirilerimiz üç ayrı kitap olarak basıldı.En önemlisi, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız, toplamak için büyük gayret sarfettiğimiz “Mektuplar” 3 cilt olarak toplam 1.100 sayfalık bir kitap oldu. Hem karton kapaklı, hem ciltli olarak hazırlandı. Bu kitaplarla birlikte basılmamış ve mevcudu olmayan kitabımız kalmadı.

Uzun süredir devam eden sükutunuzu yeni bir aşamaya taşıdığınızı düşünecek olanlar için ne söylersiniz? Nuri Pakdil tüfeğini yeniden eline aldı diyebilir miyiz?

Her zaman sükutu seçtik ama “susmadık”. Bizim sükutumuz, bambaşka bir konuşma biçimidir. Nuri Pakdil, tüfeğini her koşulda elinde tutmasını bilmiştir.

 

YENİ ESERLER ZAMANLARINI BEKLİYOR

İlk kez yayınlanan yeni eserleriniz, başka yeni eserlerin de beklentisini oluşturacak. Şimdiden bir şey söylemek mümkün mü? Devam eden çalışmalarınız var mı?

Kuşkusuz, devam eden çalışmalarımız her zaman vardır. Gün yüzüne çıkacağı zamanı bekliyorlar. Ayrıca, dergi sayfalarında kalmış ve kitap olmayı bekleyen çok çalışmamız var. Onların da kitaplaşması gerekiyor.

DRAMATİK KURGULARLA DAHA ÇOK İLGİLENDİM

Çevirilerin yanısıra ilk kez yayınlanan kitaplarınız bunlar. Üç tane de oyun var. Böylelikle oyunlarınızın sayısı 7’yi buldu. Oyun türü ile ilgili ayrıca bir hassasiyet taşıdığınızı söylemeNuriPakdilKapak son kitaplar kapak baskimiz mümkün olur mu?

Dramatik kurgular, bizi her zaman diğer türlerden daha çok ilgilendirmiştir.

Geçen zaman zarfında Türkiye’de ve dünyada olanlarla ilgilendiniz ama neler düşündüğünüze çokça vakıf olamadık.  Neler söylenebilir?

Güncel olandan çok, genel durumla ilgilendik hep. Son kandil kutlama mesajımız, bu açıdan anlamlı olabilir sanırım: “Apaçık gözlemlenebilen; ne ki apaçık söylenemeyen gerçeklerin ülkesinde olsanız da, düşlerinizin dudaklarınıza karatelörgülerle hapsedildiğini bilseniz de, Ortadoğu dağlamışsa gene yüreğinizi, hayattan şarıl şarıl umut aktığını unutmadan, kimliğinizin her noktasında nöbet tutmanızı diler; 1 Mayıs emek ve dayanışma gününüzü, kutsal üç ayların başlangıcını ve Regaip Kandilinizi kutlarım.”